Top produkty pro mazlíčky i pro Vaše zdraví

Průjem u psů

07.11.2023
Velmi nepříjemným projevem různých onemocnění je průjem. Jak se hned od začátku zachovat, co podávat nebo naopak nepodávat? Je nutné ihned kontaktovat veterináře?
První pomoc při průjmu

Pokud má váš pes průjem, případně i zvrací, pak je prvním důležitým krokem hladovka. U dospělých psů 24-hodinová, u štěňat nebo trpasličích plemen 8–12 hodinová. Po hladovce by samozřejmě neměla přijít na řadu klasická strava, na kterou je pes zvyklý, ale měla by se nasadit dieta. A dieta neznamená granule, jak si bohužel mnozí myslí. Vhodné je uvařit (rozvařit) rýži nebo ovesné vločky spolu s mrkví a malým množstvím bílého masa. Bílým masem myslíme kuře, krůtu, rybí filé (samozřejmě bez kůží a tuku). Do směsi můžete přidat ještě trochu kmínu nebo jedno semínko fenyklu. Tuto stravu je vhodné podávat pět až sedm dní. Rozhodně nepodávejte piškoty nebo jiná sladká jídla, průjem můžete zhoršit. Podrážděný žaludek velmi dobře zklidňuje heřmánkový čaj (výluh), do kterého můžete přidat lžičku medu nebo hroznového cukru. Podávejte samozřejmě vychlazený a po malých doušcích (nalijte jen na dno misky a až jej pes vypije, dolijte další). Avšak i když podáváte tento čaj, nechť má pes k dispozici čerstvou vodu v misce, tak jak je zvyklý (s množstvím platí totéž, jen na dno misky).

Z Energyvet přípravků doporučuji podat Cytovet (ale až v momentě, kdy pes nezvrací). Můžete podat kapsli celou, nebo její obsah rozpustit v malém množství vody a aplikovat např. injekční stříkačkou do pusy. Cytovet velmi rychle zastavuje průjem a stačí jej proto užívat jen pár dní. Podávejte jej však časově odděleně (min. hodinu) od všech dalších přípravků a léků apod.
Podrážděný žaludek, překyselený žaludek apod. zklidňuje Regavet. Stačí nízká dávka. Dvakrát denně. Pokud je v průjmu patrná krev, doporučuji přidat k Regavetu i Etovet, taktéž dvakrát denně.
Pro srovnání iontové dysbalance, která díky zvracení a průjmu vzniká, je vhodné přidávat do pitné vody Fytovet (dávkovat dle příbalové informace). Fytovet si také můžete zamrazit do kostek ledu a při zvracení je nechat psovi olizovat.
Pro podporu střevního mikrobiomu podávejte delší dobu Probiovet, využívejte min. jedno celé balení. Zvrací-li štěně a má vodnatý, úporný průjem, je potřeba jednat rychle, neboť hrozí dehydratace a životní systémy mláděte pak velmi rychle selhávají. Proto u mláďat doporučuji navštívit veterináře vždy. U dospělého psa můžete počkat, jak zabere hladovka a výše popsaná opatření. Pokud ale zvíře neustále zvrací, nebo pokud má průjem již několik dní, doporučuji taktéž navštívit veterináře, protože průjem bývá také jen příznakem nějakého systémového onemocnění, které je potřeba řešit. U velmi starých nebo nemocných jedinců platí to, co u mláďat. Pokud je pes apatický, má vysoké teploty, fena nedávno hárala apod., i to je důvod k návštěvě veterináře.
A jak naše povídání zakončit? Přeji Vám i Vašim zvířecím přátelům pevné zdraví a pokud už nějaké to střevní onemocnění přijde, ať je - i díky Energyvet přípravkům - zvládnete rychle zastavit.

text: MVDr. Miroslava Můčková