Socializace štěňátka
Socializace štěňátka
Socializace je v pejskařském světě takové magické slůvko. Všude se dočtete, že jakmile si přinesete domů nové štěňátko, je potřeba jej začít pořádně socializovat. Protože jedině pak z něj vyroste bezproblémový a neagresivní společník. Jenže to je taková obecná rada a někdy může dokonce nadělat víc škody než užitku. Novopečený majitel pejska totiž často nemá úplně správnou představu, jak má ta "pořádná" socializace vlastně vypadat.
Socializace není hraní si s pejsky
Ano, čtete správně. Socializace není o zdravení se s každým kolemjdoucím psem, nekontrolovaném hraní si se psy v parku nebo dokonce se skupinou štěňat v psí školičce. Není to ani nucené seznamování se všemi lidmi, aby štěně pohladilo co nejvíce lidí. A už vůbec by socializace neměla být o tom, že štěně vystavíte obrovskému množství vjemů a nových situací bez jakékoli opory z vaší strany, ať se s tím popere.
Definice socializace aneb co se má pejsek naučit
No dobře, ale jak by to tedy mělo vypadat a co taková socializace pejska obnáší? Socializace je o pozvolném vystavení pejska různým místům, povrchům, předmětům, pachům, zvukům, zvířatům a lidem. Tak, aby štěně mělo možnost vše sledovat a zkoumat z pro něj bezpečné vzdálenosti a mělo ve Vás oporu. Učte jej i soustředit se v různých situacích na Vás. A že není potřeba reagovat na všechny psy, lidi a rozptýlení z okolí.
Cílem socializace je totiž ideálně pes, který nijak přehnaně nereaguje na vjemy, se kterými se setká - agresí, strachem, ale ani přílišným nadšením. U malého štěňátka totiž může být roztomilé, že se hrne ke každému pomazlit nebo si pohrát, ale taky z něj může vyrůst kopa lásky a chlupů, o kterou ostatní lidi a psi už stát nemusí. Například tedy konkrétně při potkávání ostatních psů by měl být výsledkem socializace sebejistý nebojácný hafan, který bude v klidu, nebude štěkat či jinak vyvádět, nepotáhne vás k okolojdoucímu psovi a v případě potřeby dokáže slušně komunikovat a respektovat i jemné signály druhého psa. Vaším úkolem proto není psímu seznamování se se světem jen přihlížet, ale aktivně chlupáče učit, jak se v různých situacích správně chovat.
Kdy pejska socializovat?
Když si přivezete domů štěňátko, je to většinou v sedmém až osmém týdnu věku, kdy nemá ještě doočkovaná všechna základní očkování. Proto někteří majitelé chtějí raději se socializací počkat. To ale není dobrý nápad. Samozřejmě štěňátko seznamujte pouze se zdravými naočkovanými psy. Kritické období vývoje u psa trvá do 14. - 16. týdne věku. I malá setkání a zážitky v tomto období mohou ušetřit spoustu práce v budoucnu. Protože čím je pejsek starší, tím delší a náročnější socializace je.
Během toho, jak štěňátko roste, prochází také tzv. strachovými obdobími, kdy se může projevovat bázlivěji a případné špatné zkušenosti mohou nadělat ještě více škody než jindy. Během těchto dní je dobré pokračovat v socializaci se zvýšenou opatrností, klidné a pozitivní zážitky jsou naprosto klíčové! První strachové období probíhá okolo pátého týdne věku ještě u chovatele, druhé pak již u nového majitele zpravidla mezi osmým a desátým týdnem, někdy ale může začít později nebo trvat déle tak, že skončí až v jedenáctém či dvanáctém týdnu. Další období strachu pak přichází v závislosti na plemeni a jedinci mezi 6. - 8. měsícem věku, a pak ještě jedno mezi 9. - 14. měsícem v souvislosti s pohlavním dospíváním. Strachová období jsou během vývoje prostřídána naopak obdobími zvýšené odvahy, která je vhodná využít k intenzivnější socializaci. Jde o 6. - 8. týden a 3. - 6. měsíc.
Kvalita je více než kvantita
Jakmile se do socializace s okolním světem vrhnete, mějte na paměti, že je pro pejska lepší zažít pár skvělých zkušeností, než být přehlcen obrovským množstvím setkání, která ne vždy dopadnou ideálně. Malému štěněti nejvíc prospěje potkat se s dospělými jedinci, kteří umí dobře komunikovat. Nebudou ho válcovat, ale zároveň mu dokáží vysvětlit, že už něco přehání. Při divokých štěněcích hrách se toho tolik nenaučí. Pro začátek může být ideální volbou předem domluvená procházka s jedním dospělým rozumným psem. Do interakcí štěně nikdy nenuťte. Pokud projevuje nejistotu, zachovejte klid a zvětšete vzdálenost mezi ním a podnětem a zkraťte takový zážitek.
Když se něco nedaří...
Žádný učený z nebe nespadl a i u výchovy psů platí, že to nejlepší, co můžete pro sebe i svého psího parťáka udělat, je stále se vzdělávat. Pokud narazíte na problém, se kterým si nebudete vědět rady, doporučejeme obrátit se na kvalitního psího trenéra, který s Vámi osobně zapracuje na tom, abyste si v budoucnu se svým pejskem užívali procházky na pohodu.
foto: Markéta Čechová,
CHS: 💎 Diamond Sky of Dreams💎
zdroj textu: internet
úprava textu a doplnění: Markéta Čechová
![](https://beb6a76984.clvaw-cdnwnd.com/003bca9ad301ee4d85f3c3708c56e04f/200004548-95b2595b28/Notes_231102_223714_154.jpeg?ph=beb6a76984)
![](https://beb6a76984.clvaw-cdnwnd.com/003bca9ad301ee4d85f3c3708c56e04f/200004550-32c1e32c22/20231102_224924.jpeg?ph=beb6a76984)